Bodrum Müzik Festivali’nde Sinema ve Sergi

Bodrum Müzik Festivali’nde sinema ve sergi yer alacak.

Bodrum Müzik Festivali, bu yılki programında sabahın ilk saatlerinden gece yarısına kadar müzik etrafında şekillenen farklı disiplinlerden etkinliklere de yer veriyor. Cinemarine Açık Hava Sineması ve Midtown AVM Açık Hava Sineması’nda Başka Sinema işbirliğiyle 12-16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek Sinemada Müzik programı, ünlü müzisyenler ile ilgili ve hayatlarını anlatan film, belgesellerden oluşan bir seçki sunacak.

Mozart’tan Jenkins’e Filmler

Bir dönem yalnızca Fransa’nın değil tüm dünyanın süperstar şarkıcısı olan Dalida’nın trajik hayat hikayesini anlatan Dalida, cazın dahi trompetçisi, kural yıkıcı Miles Davis´in hayatına dair çok eğlenceli bir bakış sunan Miles Davis: Zamanın Ötesinde, müzik konusunda büyük bir yeteneğe sahip olan Wolfgang Amadeus Mozart ile baş rakibi Antonio Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt Amadeus ve müzik aşkıyla yanıp tutuşurken tüm zamanların en kötü opera sanatçısı unvanını alarak müzik tarihine damgasını vuran Amerikan sosyetesinin ünlü isminin hayatını eğlenceli bir şekilde ele alan Florence Foster Jenkins gibi kült filmler, dünyaca ünlü isimlerin hayatlarına dair unutulmaz kesitler sunacak. The Beatles’ın 1000 günlük dünya turnesini, arşiv görüntüleri, söyleşilerle ele alan belgesel film The Beatles: Eight Days a Week, The Beatles severleri 60’larda keyifli bir yolculuğa davet ediyor.

Philip Glass 80.Yıl Özel Gösterimi’nde ise, Phillip Glass’ın unutulmaz müzikleriyle belleklere kazınan Koyaanisqatsi perdede olacak. Koyaanisqatsi: Dengesi Şaşmış Hayat, ağır çekim ve kare atlamalarıyla görüntüden görüntüye geçerek insan, doğa ve teknoloji arasındaki ilişkilere farklı bir bakış açısı sunuyor.

Sosyal Sirk Sergisi

Bodrum Müzik Festivali’nde ayrıca bu yıl 12-16 Ağustos tarihleri arasında Gaia Gallery İstanbul küratörlüğüyle “Sosyal Sirk / Social Circus” sergisine ev sahipliği yapacak. Sergi, festival boyunca The Marmara Bodrum’un dört odasında ve bazı ortak kullanım alanlarına yayılacak.

Sanatın sadece ve sadece sunumuna değil, yeni medyalarla üretilen bedenine de odaklanan “Sosyal Sirk / Social Circus” sergisinde Berkay Tuncay, Nur Gürel, Kıvanç Martaloz, Gizem Karakaş, Arda Yalkın, Ufuk Barış Mutlu ve Deniz Derbent gibi sanatçıların video enstalasyon, fotoğraf, kinetik heykel ve yeni medya türündeki işleri yer alacak.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbet