Bir Kadının Düşsel Serüveni “Sevdican”

“İstanbul’da Bir Sonbahar Kabaresi” başlığı altında İstanbul Açık Hava Gösteri Merkezi – Maltepe Etkinlik Alanı’nda birçok oyun, sanatseverler için oynanacak. 5 Ekim Pazartesi günü ise saat 19.30’da Rint Tiyatro’nun “Sevdican” oyunu izleyenlerle buluşacak.

Oyunun Konusu: “Sevdican oyunu “Bu dünya nedir? Yaşamanın anlamı nedir? Ben kimim? Neyim? İnsanlara, mutluluk denen şeye nasıl bakmalıyım? Yaşadığım bu toplumun içinde, bu dünyada kendime nasıl bir anlam kurabilirim?” diye düşünen bir kadının, düşünüp dururken kurguladığı düşsel bir serüvendir. Düşüncesi, insanlar, yaşamak, mutlu olmak vb. üzerine gelişirken, bir yerde, göç olgusu çevresinde odaklanmıştır. Oyunda birkaç kadın sergilenmekteyse de, aslında tek bir kadının oyunudur bu.

Oyun, 1984 yılında Almanya’nın Vestfalya Eyalet Tiyatrosu tarafından sahnelenmiş, dünya galası Hamm-Leverkusen-Remscheid Belediyeleri ile Wuppertal ve Gutersloh Kentleri Kültür Sekreterliklerinin ortak etkinliği olarak Hamm kentinde yapılmıştır. 1985 yılında İstanbul Festivaline katılmış, 7 oyun oynamıştır. Oyun, 1991’e kadar Almanya’nın çeşitli kentlerinde turne yapmıştır.”

Sevdican, Dilek Türker tarafından yurtdışında(Almanya), iki dilde (Türkçe ve Almanca) oynanan ilk oyunumuzdur. 7 yıl boyunca Almanya’da ve Almanca konuşulan ülkelere (İsviçre, Avusturya…) turne yaparak oynamıştır.

Polat YILDIZ’ın metni yeniden düzenleyerek yapımcılığını üstlendiği “Sevdican” oyununu, ilk kez bir Türk yönetmen olarak Tufan AFŞAR yönetti. Koreografi: Gamze TOPER. Oyuncular: Irmak KAZIMOĞLU, Açelya DADALI, Hande ACAREL.

Sevdican’da ben insanı anlattım. Çaresiz, ezilmiş, yaşamını sürdürmek için ilk ve en önemli gereksiminin, ekmeğinin peşine düşmüş insanı ve onu gözleyen, onun acısını duyan insanı. Burada konu evrenselleşir. Ha Yugoslav işçisi, ha Türk, ha İspanyol olmuş. Yaşıyorsunuz. (Nezihe Meriç, 1985)

Yazan: Nezihe Meriç

Yöneten: Tufan Afşar

Oynayanlar: Açelya Dadalı, Hande Acarel, Irmak Kazımoğlu

Tarih ve Saat: 05-10-2020 – 19:30

Etkinlik Türü: Tiyatro Ücretsiz

Etkinlik Yeri: İstanbul Açık Hava Gösteri Merkezi – Maltepe Sahili

İlginizi Çekebilir

istanbul escort bayan