Bilim Akademisi Konferansları: Nöronlarla İletişim Kuran Teknoloji

YKKS’nin ev sahipliğinde düzenlenen Bilim Akademisi Konferansları, bilimi herkesin anlayabileceği bir dille anlatarak, yaşamlarımızı etkileyen olayların ve sorunların bilimselarkaplanlarını anlamamızı sağlıyor. Bu kez konumuz, sinir hücreleriyle ilgili hastalıkların tedavisinde nano teknolojinin amaçlı kullanımı.

Sinir dokuları ve nöron hücreleri ile bağlantı kurmak, mevcut teknolojiler tarafından tam olarak çözülemeyen zor bir sorun. Sinir sisteminin uyarılması ile kısmen tedavi edilebilen bazı sağlık problemlerine, nöronlarla iletişim kurmamızı sağlayacak olan nano-teknolojik yüzeyler mi çare olacak? Nöral sinyallerin iletimini engellemek ve değiştirmek nano-malzemeler ile mümkün mü? Gözün ışığı algılayan sinir hücrelerinin bozulmasının yol açtığı körlük, bugün dünya üzerinde 30 milyondan fazla insanı etkiliyor. Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sedat Nizamoğlu, seminerinde nano-teknolojinin özellikle görme kaybının tedavisinde sunduğu çözüm olanaklarından söz edecek. Nizamoğlu, günümüzdeki tıbbi teknolojilerle birlikte yeni gelişmekte olan nano-teknolojik aygıtlar hakkında bilgi verecek.

Sedat Nizamoğlu

Elektrik ve elektronik Mühendisi. Dr. Nizamoğlu’nun araştırmaları, enerji, tıp ve çevreye yönelik uygulamalar için yenilikçi cihazların ve ara yüzlerin gösterilmesine odaklanmaktadır.

Katılımcılar

Sedat Nizamoğlu

24 Ekim 2018 Saat: 18:30

Yapı Kredi Kültür Sanat – Loca

ÜCRETSİZ

İlginizi Çekebilir