Beyza Akyüz ile Karşılaştırmalı Masal Okuması

Sözlü Anlatı Üslubunda Doğunun Nakşeden Kelâmı ile Batının Mekansal Tuvali

Sözlü anlatı formlarında, özellikle şifahen masallarda Doğu ve Batı arasındaki farklılıklar neler? Farklı coğrafyalarda narativ gelenek nasıl şekillendi? Binlerce yıl önce oluşan formlar, bugünümüzü kurma/kurgulama biçimimizi etkiliyor mu? Kıtaların, üslupların buluştuğu yer neresi?

Anlatıcı ve yazar Beyza Akyüz ile gerçekleştireceğimiz atölyede fraktal bir yolculuğa çıkıp, sorularımızın peşine düşeceğiz.

“Bu konuşmamda şarkı meth eyleyip garbı yermemi beklemeyin bendenizden. Şarkın nadide meselleri rivayeti ile garbın gösteri kabiliyeti hakkında bir dem hasbihal edeceğiz. Biz doğulular konar göçeriz, sesin peşine düşeriz, yaşam ses ile başlar ses ile biter otağımızı kurduğumuz yumuşak dağlarda. Batı ise evvela mekanın/toprağın sınırlarını çizer, görmek ister önünü, ardını. Öyleydi öylesine de karşı kıtalardan yola çıkan göçebe ruhlar bir kervansarayda cem edince ne oldu? Anlatı üsluplarına nasıl yansıdı, yüzlerce yıldır mütemadiyen devam eden pür merak seyyahların buluşmaları?” Beyza Akyüz

Beyza Akyüz: Alman Filolojisi okudu. Bitirme tezini karşılaştırmalı edebiyat üzerine hazırladı.TRT’de editör ve danışman olarak çalıştı. Küçük Hezarfen, Canım Kardeşim, Çelebi ve Laklak, Çomar-Tomar- Kömür, Saka gibi sevilen çizgi filmlerin senaristi. “International Storytelling Network” üyesi olan Akyüz, anlatıcılık atölyeleri düzenliyor, bu vesileyle derin dinlemenin ve şifahi sözlü kültürün yeniden yaygınlaşmasını umut ediyor. Yayınlanmış eserleri ise Uçan Fare ile Hayalet Hayri Karşılaşma, Uçan Fare ile Hayalet Hayri Karla Karışık Olaylar, Ay Zamanı Masalları, Bahçede Ters Giden Bir Şeyler Var kitaplarıdır.

Online Atölye

Narmanlı Sanat

Eğitmen: Beyza Akyüz

27 Ocak Çarşamba 19:00-20:30

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir