Ballon Rouge Açılış Sergisi Eylülde

Küratörlüğünü Nicole O’Rourke’un üstlendiği, Merve İşeri’nin ilk solo sergisi olan “onun beyni gezgin beyaz bir kurşun” 8-28 Eylül 2017 tarihleri arasında, 15. İstanbul Bienali’yle aynı anda, gösterilecek.

Ballon Rouge

Merve İşeri “onun beyni gezgin beyaz bir kurşun”

Küratör: Nicole O’Rourke

8 – 28 Eylül 2017

Boğazkesen Caddesi No.78, Beyoğlu

Açılış, 8 Eylül, Cuma 18:00 – 20:00

Pazartesi-Cumartesi, 11:00 – 19:00

Ballon Rouge, kolektif ve göçebe karakterli yeni bir ticari galeri türü. Eylül 2017’den Kasım 2018’e kadar İstanbul, Londra, Los Angeles, New York, Brüksel, Sao Paulo ve Paris’te sergiler düzenlenecek. Her bir şehirden seçilmiş Ballon Rouge küratörü kolektif üyelerimiz yerel sanatçılar bulup, geçici bir alanda sergi açacaklar. Gelecek yıllarda, gösterilmiş her sanatçı, inisiyatifin başka bir küratörüyle yeni bir şehirde sergileme imkanı bulacak ve böylece hem sanatçının alanı hem de galerinin kapsamı artacak.

Ballon Rouge’un kurucusu, Helene Dumenil; “Sanat dünyasındaki hayatım şu ana kadar göçebe bir şekilde oldu. Paris, Londra, New York ve İstanbul’da yaşadıktan sonra şimdi Brüksel’deyim ve devamlı sanat fuarları ve sergileri ziyaret etmek için seyahat ediyorum. Bu sayede, hep işbirliği yapma hayalini kurduğum muhteşem ve etkileyici insanlarla tanıştım. Ballon Rouge direktörü Nicole O’Rourke’la beraber bu bağlantılarımızın ve göçebe hayat tarzının yükselen sanatçıların kariyerlerine sağlayabileceği katkı potansiyelini gördük. Ballon Rouge modeli, umut vadeden sanatçılara, genellikle sadece alanında daha tanınmış sanatçılara verilen fırsatları sunar; erişebildikleri alanları ve seyircileri artabilecek ve her sene farklı bir küratörle yeni bir şehirde çalışıyor olabilecekler. Her zaman, bir işe yalnız kalkışmak yerine bir grupla olmanın gücüne inanmışımdır. Kolektifteki herkes başlı başına bir güç ve bu harika insanların bir araya geldiğinde ortaya çıkabilecekleri göstermek için sabırsızlanıyorum.” diyor.

Merve İşeri’nin sergisi Ballon Rouge’un solo sergilerinin ilki olacak. İşeri (d, 1992, İstanbul), doğrudan boya tüpünden, yağla; ham kanvasla ya da bazen kendi boyadığı pamukla çalışan bir ressam. Pastel boya ve ellerini kullandığı zamanlar da oluyor ve işte bu anlarda çizgilerindeki derecelendirmeleri ve uçuculuğu görmek mümkün. Sonra bir de sprey boya var. Materyallerdeki ve çizgilerinin ağırlığı ya da keskinliğindeki bu farklılıklar, işlerinin bu soyutluklarında bile sözlü tarihin ya da bir rüyanın görselleştirilmesinin nasıl olacağını gösteriyor. Bu hareketli, değişken aktarılmış hafıza tahterevallisinde; çizgiler bazen keskin ve kendinden emin, neredeyse kişileşmişken, diğer zamanlarda titrek ve yanıp söner. 2014’te Politecnico di Milano’dan İletişim Tasarımı bölümünden mezun olan İşeri, o zamandan beri Londra ve İstanbul arasında yaşıyor. 2015’ten beri Şikago, Milano, İstanbul ve Londra’da karma sergilerde işlerini gösterdi.

İlginizi Çekebilir