‘Balkan Edebiyatı’ Tutkunları Buluşuyor

Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği kültürel çalışmalar kapsamında “Balkan Edebiyatı Okuma Grubu” oluşturmaya hazırlanıyor.

Oluşturulması düşünülen edebiyat grubunda Balkanlar ile ilgili edebi eserlerin okunup daha sonra bunların grup üyeleri tarafından incelenerek kritiğinin yapılması öngörülüyor. Ayrıca yazarların davet edilerek söyleşi ve imza günü gibi etkinliklerin düzenlenmesi plânlanıyor.

Bosna Sancak Derneği Kültür Komisyonu Sorumlusu Gökhan Cömert, Balkan Edebiyatı Okuma Grubu’nu kurmaktaki amaçlarını şöyle ifade ediyor:

“Balkan Edebiyatı denilince akla ilk olarak İvo Andriç, Meşa Selimoviç, Ayşe Kulin gibi isimler gelir. Hemen herkesin bildiği ve klasikleşen eserlerin yanında yeni çıkan eserlerin yeteri kadar okunmadığı ve hatta fazla bilinmediği kanısındayım. Oysa çağdaş Balkan edebiyatı keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibi önümüzde duruyor. Kurmayı düşündüğümüz edebiyat grubunu, klasikleri özümseyip yeni çıkan nitelikli eserleri takip edebileceğimiz ve kritiğini yapabileceğimiz bir oluşum olarak değerlendiriyorum. Spesifik bir alana yönelik edebiyat grubu olmamızın ilgi çekici bir tarafı olacağını da düşünüyorum. Belki fazla iddialı olacak ama milyonlarca Balkan göçmeninin yaşadığı ülkemizde Balkan edebiyatının yerini ve popülerliğini ülke genelinde ya da en azından Balkan göçmenleri arasında arttırabilmeyi umuyoruz.”

Balkan Edebiyatı Okuma Grubu’na katılabilmek için 23 Mart Cuma gününe kadar başvuru yapabilmek mümkün.

Dernek adresi: Sapanbağları Mah. Şaheser Sok. No:12 Pendik, İstanbul

Detaylı bilgi için: g.comert@bosnasancak.com.tr

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbet