Ayşe Sarısayın, “Hayatımız Kitap”ta Sibel Oral’ın Konuğu Olacak

Yazar ve çevirmen Ayşe Sarısayın, kitaba ve yayıncılığa odaklanan online program “Hayatımız Kitap”ın 3 Haziran Perşembe akşamı 21.00’de canlı yayınlanacak yeni bölümünde Sibel Oral’ın konuğu olacak. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin hayata geçirdiği programın yeni bölümünde; Sarısayın’ın okur yazarlığına babası Behçet Necatigil’in etkisi, kitapların içine doğduğu ev, yazarlığı, çevirmenliği ve Türkiye’de okuma kültürü konuları konuşulacak. Her perşembe 21.00-21.45 saatleri arasında canlı yayınlanan “Hayatımız Kitap”, yayın saatinde Türkiye Yayıncılar Birliği’nin YouTube kanalından canlı olarak izlenebilir.

Yayıncı ve yazar Metin Celal ile gazeteci ve yazar Sibel Oral “Hayatımız Kitap” programını dönüşümlü olarak yönetiyorlar. Program, yayıncılık sektörünün paydaşlarını bir platform üzerinde bir araya getirerek sektörde çalışanları, sektörle ilgili kişileri, öğrencileri ve Türkiye Yayıncılar Birliği üyelerini bilgilendirmeyi; ufuk açıcı sohbetlerle geleceğe dair öngörüleri, sorunları, yeni fikirleri masaya yatırmayı; topluma yayıncılığı anlatmayı; okumanın önemi ve gerekliliği konusunda bilinç kazandırmayı ve yayıncılık sektörüne itibar kazandırmayı hedefliyor.

Uzun yıllardır yayıncılık dünyasına değerli katkılar sunmuş yayıncı ve yazar Metin Celal, online “Hayatımız Kitap” programında iki haftada bir perşembe günleri yayıncılar, genel yayın yönetmenleri ve editörlerle sohbet ediyor. Metin Celal ve konukları programda, yayıncılık sektöründeki gelişmeler, sorunlar, çözüm yolları, yayın politikaları ve okuma kültürü konularına yoğunlaşıyor. Deneyimli gazeteci ve yazar Sibel Oral ise iki haftada bir perşembe günleri yazarlarla sohbet ederek “Hayatımız Kitap”ta seyircilere, yazma deneyimleri, yeni kitapları ve Türkiye’de okur eğilimleri ve okuma kültürü konularında yoğunlaşan bir program içeriği sunuyor.

Her perşembe 21.00-21.45 saatleri arasında canlı yayınlanan “Hayatımız Kitap” programı, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin YouTube kanalından izlenebiliyor. “Hayatımız Kitap”ın önceki bölümlerine ise yine YouTube’dan ulaşılabiliyor.

Ayşe Sarısayın: 1957’de İstanbul’da doğdu. Kimya mühendisliği ve işletme eğitimi gördü, 30 yıl süreyle ilaç sektöründe çalıştı. İlk kitabı, Behçet Necatigil’e ilişkin anılarının yer aldığı Çok Şey Yarım Hâlâ (2001). İzleyen yıllarda yayımlanan öykü kitapları Denizler Dört Duvar, Yorgun Anılar Zamanı ve Karakalem Resimler çeşitli ödüllere değer bulundu. Öteki kitapları: Erdal Öz, Unutulmaz Bir Atlı (biyografi, 2009), Beşiktaş, Yollar ya da Anılar Boyunca (otobiyografik semt kitabı, 2009), Ansızın Günbatımı (roman, 2014), O Aşk Dinmedi (Selim İleri’yle nehir söyleşi, 2017), Denize Yazıldı (biyografik anlatı, 2018). Necatigil arşivindeki çalışmalarından Dost Meclislerinde Kasideler 2019’da, çocuklar için yazdığı son kitabı Martılarımın Adları Tahir ile Zühre 2020’de yayımlandı. Almancadan çeviriler de yapan Sarısayın’ın Siegfried Lenz’den çevirdiği Almanca Dersi romanına Dünya Kitap Yılın Çeviri Kitabı Ödülü verildi (2012).

İlginizi Çekebilir