Aylın Örek, Retrospektif Sergisiyle CerModern’de

Kıbrıs Türk toplumunun öncü sanatçılarından olan Aylın Örek, 1960’lardan bugüne kadar olan sanat yolculuğunu 100 eserle CerModern’de Ankaralı sanatseverlerle buluşturuyor.

CerModern ve Art Gallery Cyprus işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan sergi 21 Kasım -15 Ocak tarihleri arasında izlenebilecek. Serginin küratörlüğü Ahmet Savaş Kale tarafından üstleniliyor.

1941 yılında Lefkoşa’da doğan Örek’in lise yıllarında başlayan resme olan ilgisi, kendi kararı ile girip, sınavla kazandığı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde devam eder. Galeride Adnan Çoker ve Ali Çelebi ile Nurullah Berk atölyelerinde aldığı eğitimle kendi tarzını bulan Örek, Fransız Devletinden kazandığı bursla Marsilya ve Paris Güzel Sanatlar Akademilerine de aynı anlayışla ve tarzla çalışmalarını sürdürür.

Biçim ve benzetmelerinde Kıbrıs kültürünü masalsı bir dille betimleyen Örek, yaşadığı coğrafyanın kültürel ve sosyal panoramasına, ritüellerine, tarihi ve gündelik yaşamına odaklanır. Renk ve çizgi anlayışıyla evrensel dille yaklaşan sanatçı, yurtdışı gezilerinde bu duyumu özgünleştirmiştir.

Anavatanı Kıbrıs dışında da; Fransa, Belçika, Türkiye, Afrika- Fildişi Sahili, İspanya ve Japonya gibi farklı kültürlerde yaşayıp çalışan sanatçı, eserlerini ayni duyarlılık ve tarzla resmetmiştir.

Aylın Örek’in eserleri özel koleksiyonlarda ve İstanbul Devlet Resim Heykel Müzesinde yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbet