Aşiyan Konuşmaları: Parmak Hesabıyla Shakespeare, Melih Levi

Aşiyan Konuşmaları, 21 Ekim’de başlıyor…

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi bu yıl yeni bir diziye başlıyor. İçinden geçtiğimiz günlerde özgür ve özerk bir akademinin olmazsa olmaz göstereni olan akademik çalışmalarımızı kamunun ilgisine sunmak; Boğaziçi Üniversitesi’nin köklü akademik kültürü içinde üretilen çalışmaları, kitapları, bilimsel projeleri tanıtmak; akademik liyakat ve bilimsel titizliğin ortaya çıkardığı sonuçları paylaşmak üzere başlattığımız bu seride her ay Boğaziçi Üniversitesi’nin sosyal ve beşeri bilimler alanlarında çalışmalarını sürdüren akademisyenleri güncel projelerini anlatacaklar.

Dönemin ilk konuşmacısı Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümünden Melih Levi. 21 Ekim 2021 Perşembe, saat 17:00’de gerçekleşecek “Parmak Hesabıyla Shakespeare” başlıklı konuşmasında Levi, Shakespeare soneleri üzerinden şiirde vezin meselesini tartışacak.

“Parmak Hesabıyla Shakespeare”

Talât Sait Halman, 1961-1989 yılları arasında Shakespeare sonelerini Türkçeye çevirirken hece ölçüsünü tercih eder. Bu çeviri, hece ölçüsünün modern şiir geleneğimize sunduğu imkanlar hakkında önemli ipuçları taşır. Öte yandan, şiir tarihimizde yaşanmış hece ve aruz münakaşalarının benzerleri Shakespeare’in döneminde de mevcuttur. Shakespeare’in şiirsel ve biçimsel dehasını bu benzerlikler ışığında, karşılaştırmalı bir bakış açısıyla yorumlayacağız.

Tarih: 21 Ekim 2021, Perşembe

Saat: 17:00

Yer: Zoom Canlı Yayın

Kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir