Antik Bir Pisidia Kentinde Evler ve Özel Yaşam

Eski evlerin mimari kalıntıları, dekorasyonları ve küçük buluntuları toplumun farklı kesimlerinden insanların evlerini özel yaşam, çalışma ve dışarıdan gelenler için karşılama alanları olarak kullanma biçimleri hakkında büyük ölçüde fikir verir.

Arkeolojik kazılarda çıkartılan kalıntılar ve antik yazılı kaynakların bir arada değerlendirilmesiyle kent sakinlerinin yaşam biçimlerine dair yeni bilgilere ulaşılmaktadır. Bu veriler ışığında, Hellenistik, Roma ve Geç Antik Dönem Sagalassoslular’ın ev seçimleriyle yaşam biçimleri, Pisidia bölgesindeki komşularından ve Küçük Asya’nın geri kalanından çok da farklı değildir. Özellikle mimari formlar, altyapı ve süsleme ögelerinde genel modayı takip etmişlerdir.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açılan Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos sergisi kapsamında düzenlenen konferansta, Koç Üniversitesi’nden Doç. Dr. Inge Uytterhoeven, Sagalassos’taki özel yaşam üzerine bir konuşma yapacak. Antik kentte bulunan farklı dönemlere ait özel konutların, kent halkının sosyoekonomik, politik ve ideolojik arka planlarını yansıtıp yansıtmadığı üzerinde duracak.

Katılımcılar

Inge Uytterhoeven

22 Ocak 2020 Çarşamba Saat: 18:30

Yapı Kredi Kültür Sanat – Loca

Arkeoloji Konuşmaları

ÜCRETSİZ

İlginizi Çekebilir