Anadolu Uygarlıkları Konferansları, “Urartu: Doğu’da Değişim”

Yapı Kredi Kültür Sanat, internet üzerinden canlı olarak düzenlediği söyleşilerine bir yenisini ekliyor: “Anadolu Uygarlıkları Konferansları”.

Kültürel mirasa sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara kalıcı eserler bırakmak amacıyla Tüpraş-YKY işbirliğiyle hazırlanan “Anadolu Uygarlıkları Serisi”, Anadolu’nun köklü tarihine dair kapsamlı bir külliyat sunuyor. Anadolu’da yaşamış medeniyetlere dair en kapsamlı araştırmaları bir araya getiren ve toplam 8 kitaptan oluşan seri, daha geniş bir okur kitlesinin de yararlanması için yeni bir tasarım ve güncellenen içerikleriyle yeniden yayımlanıyor.

Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nın bu ilk bölümünde, projenin 2011 yılında ilk yayımlanan kitabı olan “Urartu: Doğu’da Değişim”den yola çıkılarak kendine özgü yanlarıyla Urartu Krallığı konuşulacak. Her biri uluslararası alanda araştırmalarıyla tanınan bilim insanlarının hazırladığı toplam 15 makaleden oluşan kitapta, Urartu Krallığı, mimarisi, siyasal tarihi, dili, yazısı, sanatı, maden teknolojisi, çanak çömlek üretimi vb konularda en güncel bilgiler yer alıyor.

Kitabın editörleri Kemalettin Köroğlu ve Erkan Konyar’ın katılacağı söyleşide, M.Ö. 9-7. yüzyıllarda hüküm süren Urartu Krallığı’nın dini inanışları, din ve devlet ilişkileri ile yerel toplumların inançları hakkında bilinmeyenler ele alınacak. Söyleşide ayrıca Urartu mimarisinin en çarpıcı örnekleri olan tapınakların, üç boyutlu olarak yeniden ayağa kaldırılması çalışmalarından da örnekler sunulacak.

Söyleşiye buradaki linke tıklayarak, Microsoft Teams uygulaması üzerinden katılabilirsiniz.

Katılımcılar

Erkan Konyar, Kemalettin Köroğlu

18 Haziran 2020 Perşembe Saat: 18:00

Yapı Kredi Kültür Sanat – Microsoft Teams

ÜCRETSİZ

İlginizi Çekebilir