Ali Akay ile Çağdaş Sanatların Yeni Bileşkesi: Felsefe ve Sosyoloji

1990’lı yıllardan itibaren “sanat tarihi” ile sanatların ilişkisine “sosyal bilimler” eklenmeye başladı. Sanat tarihi başka bir biçime doğru yöneldi. Sanat Tarihi Bölümlerinin bazıları adlarını “Kültürel Araştırmalar” olarak değiştirdi.

Bilhassa İrit Rogoff’un 1997 yılında “Görsel Kültürü Araştırmak “adındaki katkısıyla, Goldsmiths, Londra Üniversitesi “Kültürel Araştırmalar Merkezi” içinde “Görsel Araştırmalar” adını aldı ve bu yeni durum eğilimin değişimine dikkat çekici bir örnek oldu. “Küratörülk /Bilgisi” doktora programı bu alana eklendi.

Sanat tarihi daha önce eleştirmenlerden ve sanat tarihçilerin isimlerini anarken, sosyal bilimlerin içinden gelen antropologlar, sosyologlar ve filozoflar ile edebiyat eleştirmenleri hep beraber ala alınmaya başladı.

Bu atölye, sanatların kendi içindeki değişimiyle, dışarıdan gelen dinamiklerin nasıl ve kimlerle oluştuğunu ele alacaktır.

Ali Akay 1957 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Paris VIII Üniversitesinden mezun oldu. Aynı üniversitede sosyoloji alanında doktorasını tamamladı. 1998 yılında profesör unvanını aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölüm başkanıdır. Ali Akay Türkçe, İngilizce ve Fransızca dergilerde yazıları yayımlanmaktadır.

Narmanlı Sanat

Online Atölye

Eğitmen: Ali Akay

23 Mart Salı 19:30-21:00

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir