4. Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali Başlıyor

Çukurova Belediyesi 4. Uluslararası Karikatür Festivali, 15-16 Kasım’da Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür ve Sanat Salonu fuaye alanında kutlanacak.

Yurtdışından ve yurtiçinden gelen dünyaca ünlü karikatüristler, halkla buluşurken, festival etkinliği sürecinde gençlerle birlikte Turhan Selçuk dersliğinde karikatüre dair çalışmalar düzenleyecekler.

Belediye Başkanı Soner Çetin’den Davet

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Karikatür, siyasal ve toplumsal konuları ele alan, yerginin, hicvin, mizahın bol olduğu, olumsuzlukları olumluya çevirebilmek adına, içinde mesajlar barındıran ince ve önemli bir sanat dalıdır. Kişilerin karikatür yoluyla espri yeteneği geliştiği gibi, çizgilerin dili, kişileri düşünmeye de sevk eder” dedi.

“Bir bakıma toplumda yaşanılan olumsuz olayları mizah yoluyla eleştiren karikatür, İnsanları hem düşündürür, hem de güldürür. Bu nedenle karikatür sanatının bizlerin hayatında çok önemli yeri olduğuna inanıyorum” diyen Belediye Başkanı Soner Çetin, karikatüristlerin ve gençlerin ortak bir konu üzerinde çalışmalarını, düşünmelerini ve öğrenmelerini sağlayan uygulamalı çizimler yapılacağını, eğlenceli etkinliklerin olacağını ve yediden yetmişe herkesi bu etkinliğe davet ettiğini açıkladı.

Çukurova Belediyesinde, uluslararası boyutta düzenlenen Uluslararası Karikatür Festivali, üç yıldır büyük bir coşkuyla kutlanırken, bu yıl dördüncüsü kutlanacak olan festivalde, karikatüristler dünya gündemine ait çalışmalarıyla büyük ses getirecekler.

Etkinlik anısına hazırlanacak olan albüm kitabında, karikatürist konukların biyografileri ve karikatürleri yayınlanırken, Adanalı çocukların karikatür çalışmalarına da yer verilecek.

Festivale Gelecek Olan Ünlü Karikatüristler Halkla Buluşuyor

Ercan Akyol, Hicabi Demirci, Antonio Rodriguez Garcia (Meksika), Hemad Javadzade (iran), Antonio Antunes, (Lizbon), Kamil Masaracı, Mehmet Çağçağ, Zeynep Gargi, Muhammet Bakır, Hilal Özcan, Muhammer Olcay, Turgay Karadağ, Gani Müjde, Ali Raşit Karakılıç, Sefa Sofuoğlu, Mustafa Öncül, Serdar Sayar, Mehmet Saygın, 15-16 Kasım’da sanatseverlerle buluşacaklar.

İlginizi Çekebilir