4. Kara Hafta Festivali’nde Mike Hammer Rüzgarı Esecek

23 – 24 Kasım tarihleri arasında Pera Palace Hotel’de düzenlenecek 4. Kara Hafta İstanbul Festivali, polisiye romanın ünlü simalarını ağırlamaya hazırlanıyor. Bu yılki teması efsane polisiye karakter Mike Hammer olacak. Festival kapsamındaki tüm etkinlikler iki gün boyunca ücretsiz olarak tüm halkın katılımına açık olacak.

Pera Palace Hotel, geçtiğimiz yıllarda Agatha Christie, Georges Simenon ve Ian Fleming anısına gerçekleştirdiği Kara Hafta Festivali’ni bu yıl efsane polisiye karakter Mike Hammer anısına, DenizBank ana sponsorluğunda düzenliyor.

Festivale; dünyaca ünlü Wolfgang Schorlau, BA Paris gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarların yanı sıra; Ahmet Ümit, Armağan Tunaboylu, Celil Oker, Erol Üyepazarcı, Sevin Okyay, Taner Ay, İskender Pala gibi önemli Türk yazarları ve Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği de katılım gösterecek.

Komitesinde Doğan Hızlan, Ahmet Ümit, Adnan Özer, Metin Celal gibi Türk edebiyatının önemli isimlerini bulunduran 4. Kara Hafta Festivali, ‘Mike Hammer nedir? Ne değildir?’, ‘Güncel Olaylar, Siyaset ve Polisiye’ ve ‘Polisiye Nasıl Yazılır?’ gibi oturumlarla Pera Palace Hotel’in Galata Salonu’nda polisiyeseverleri ağırlayacak.

Festivalin açılış akşamında, 2018 Yılı Polisiye Edebiyatı’na Katkı Ödülü Doğan Hızlan tarafından takdim edilecek ve aynı gün ünlü yazar ve sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, DenizBank Selma Akboğa Salonu’nda DenizBank çalışanlarıyla bir söyleşi gerçekleştirecek.

Festival komite başkanı yazar Ahmet Ümit festivali değerlendirirken şöyle konuştu; “Şehir ve edebiyat arasındaki ilişkinin suçtan yola çıkarak bir dışa vurumu olan Kara Hafta, bu yıl da İstanbul’un en özel etkinliklerinden biri olacak. Efsane dedektif Mike Hammer teması etrafında polisiye edebiyatına dair birçok konuyu ele alacağız. İstanbul’un kültür-sanat alanındaki bilinirliğine bu yıl da katkı sunacağımıza inanıyoruz.”

FESTİVAL PROGRAMI

23 Kasım Cuma (Tüm etkinlikler Pera Palace Hotel’de gerçekleştirilecektir)

15:00 MIKE HAMMER NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Erol Üyepazarcı, Sevin Okyay, Taner Ay – Moderatör: Seval Şahin

16:30 YENİ POLİSİYELER

B.A. Paris, Yonca Eldener, Yaprak Öz – Moderatör: Ceyhan Usanmaz

18:00 GÜNCEL OLAYLAR, SİYASET VE POLİSİYE

Wolfgang Schorlau, Ahmet Ümit, Murat Yetkin – Moderatör: Metin Celal

24 Kasım Cumartesi (Tüm etkinlikler Pera Palace Hotel’de gerçekleştirilecektir)

13:30 EN GENÇ DEDEKTİFLER

Kayahan Demir, Aytül Akal, Almıla Aydın Moderatör: Büşra Tarçalır Erol

15:00 POLİSİYE ROMAN MI? POLİSİYE ÖYKÜ MÜ?

Gökçe İspi Turan, Tuğba Sarıünal, Doruk Ateş Moderatör: Armağan Tunaboylu

16:30 POLİSİYE NASIL YAZILIR?

Celil Oker, Verda Pars, Suat Duman Moderatör: Nazlı Berivan Ak

18:00 TARİHTEKİ POLİSİYE, POLİSİYEDEKİ TARİH

İskender Pala, Melih Esen Cengiz, Rüstem Aslan Moderatör: Adnan Özer

İlginizi Çekebilir